About Us  |   Contact

NJPW announces full G1 Climax 2017 tournament schedule

After revealing most of the key matches yesterday, New Japan Pro Wrestling has now announced the full schedule for this summer's G1 Climax.

All of the shows will air live on New Japan World. The first four shows, along with the final three shows, will feature English commentary from Kevin Kelly and Don Callis. Alongside Block A and Block B matches there will be tag matches on the cards featuring action from the opposite block. Overall, each show is expected to have around 9-10 matches.

NJPW's site did not specify which matches will main event and which ones won’t, but considering what was announced at Kizuna Road yesterday morning, those matches will probably be the ones that headline each card.

Match listings, times, and other notes --

July 17th -- Hokkaido (A Block, 2 a.m. ET) (English Commentary)

  • Hiroshi Tanahashi vs. Zack Sabre Jr.
  • Kota Ibushi vs. Tetsuya Naito
  • Yuji Nagata vs. YOSHI-HASHI
  • Togi Makabe vs. Bad Luck Fale
  • Hirooki Goto vs. Tomohiro Ishii

July 20th -- Korakuen Hall (B Block, 5:30 a.m. ET) (English Commentary)

  • Minoru Suzuki vs. Kenny Omega
  • SANADA vs. EVIL
  • Kazuchika Okada vs. Toru Yano
  • Michael Elgin vs. Tama Tonga
  • Satoshi Kojima vs. Juice Robinson

July 21st -- Korakuen Hall (A Block, 5:30 a.m. ET) (English Commentary)

  • Tetsuya Naito vs. YOSHI-HASHI
  • Kota Ibushi vs. Zack Sabre Jr.
  • Yuji Nagata vs. Hirooki Goto
  • Togi Makabe vs. Tomohiro Ishii
  • Hiroshi Tanahashi vs. Bad Luck Fale

July 22nd -- Korakuen Hall (B Block, 5:30 a.m. ET) (English Commentary)

  • Kenny Omega vs. Tama Tonga
  • Minoru Suzuki vs. SANADA
  • EVIL vs. Juice Robinson
  • Kazuchika Okada vs. Michael Elgin
  • Satoshi Kojima vs. Toru Yano

July 23rd -- Tokyo Machida Gymnasium (A Block, 5 a.m. ET)

  • Kota Ibushi vs. Tomohiro Ishii
  • Togi Makabe vs. Hirooki Goto
  • Tetsuya Naito vs. Bad Luck Fale
  • YOSHI-HASHI vs. Zack Sabre Jr.
  • Hiroshi Tanahashi vs. Yuji Nagata

July 25th -- Fukushima (B Block, 5:30 a.m. ET)

  • Kazuchika Okada vs. SANADA
  • Kenny Omega vs. Toru Yano
  • Tama Tonga vs. EVIL
  • Juice Robinson vs. Minoru Suzuki
  • Satoshi Kojima vs. Michael Elgin

July 26th -- Miyagi (A Block, 5:30 a.m. ET)

  • Hiroshi Tanahashi vs. Hirooki Goto
  • Kota Ibushi vs. Togi Makabe
  • Zack Sabre Jr. vs. Bad Luck Fale
  • Tomohiro Ishii vs. YOSHI-HASHI
  • Tetsuya Naito vs. Yuji Nagata

July 27th -- Niigata (B Block, 5:30 a.m. ET)

  • Michael Elgin vs. Kenny Omega
  • Minoru Suzuki vs. EVIL
  • SANADA vs. Toru Yano
  • Juice Robinson vs. Tama Tonga
  • Kazuchika Okada vs. Satoshi Kojima

July 29th -- Aichi (A Block, 5:00 a.m. ET)

  • Tetsuya Naito vs. Tomohiro Ishii
  • Hiroshi Tanahashi vs. YOSHI-HASHI
  • Hirooki Goto vs. Zack Sabre Jr.
  • Kota Ibushi vs. Bad Luck Fale
  • Togi Makabe vs. Yuji Nagata

July 30th -- Gifu (B Block, 3:30 a.m. ET)

  • Kenny Omega vs. Satoshi Kojima
  • Kazuchika Okada vs. Juice Robinson
  • Michael Elgin vs. SANADA
  • Minoru Suzuki vs. Tama Tonga
  • EVIL vs. Toru Yano

August 1st -- Kagoshima (A Block, 5:30 a.m. ET)

  • Hiroshi Tanahashi vs. Kota Ibushi
  • Tomohiro Ishii vs. Yuji Nagata
  • YOSHI-HASHI vs. Bad Luck Fale
  • Tetsuya Naito vs. Hirooki Goto
  • Togi Makabe vs. Zack Sabre Jr.

August 2nd -- Fukuoka (B Block, 5:30 a.m. ET)

  • Kenny Omega vs. EVIL
  • Minoru Suzuki vs. Satoshi Kojima
  • Kazuchika Okada vs. Tama Tonga
  • SANADA vs. Juice Robinson
  • Michael Elgin vs. Toru Yano

August 4th -- Ehime (A Block, 6 a.m. ET)

  • Tetsuya Naito vs. Zack Sabre Jr.
  • Hiroshi Tanahashi vs. Togi Makabe
  • Kota Ibushi vs. Yuji Nagata
  • Hirooki Goto vs. YOSHI-HASHI
  • Tomohiro Ishii vs. Bad Luck Fale

August 5th -- Osaka (B Block, 4 a.m. ET)

  • Kazuchika Okada vs. EVIL
  • Satoshi Kojima vs. SANADA
  • Minoru Suzuki vs. Michael Elgin
  • Tama Tonga vs. Toru Yano
  • Kenny Omega vs. Juice Robinson

August 6th -- Shizuoka (A Block, 3 a.m. ET)

  • Hiroshi Tanahashi vs. Tomohiro Ishii
  • Tetsuya Naito vs. Togi Makabe
  • Hirooki Goto vs. Bad Luck Fale
  • Kota Ibushi vs. YOSHI-HASHI
  • Zack Sabre Jr. vs. Yuji Nagata

August 8th -- Kanagawa (B Block, 5:30 a.m. ET)

  • Kazuchika Okada vs. Minoru Suzuki
  • Kenny Omega vs. SANADA
  • Juice Robinson vs. Toru Yano
  • Michael Elgin vs. EVIL
  • Satoshi Kojima vs. Tama Tonga

August 11th -- Sumo Hall (A Block Finals, 5:30 a.m. ET) (English Commentary)

  • Hiroshi Tanahashi vs. Tetsuya Naito
  • Kota Ibushi vs. Hirooki Goto
  • Tomohiro Ishii vs. Zack Sabre Jr.
  • Bad Luck Fale vs. Yuji Nagata
  • Togi Makabe vs. YOSHI-HASHI

August 12th -- Sumo Hall (B Block Finals, 5:30 a.m. ET) (English Commentary)

Kazuchika Okada vs. Kenny Omega

  • Minoru Suzuki vs. Toru Yano
  • Tama Tonga vs. SANADA
  • Michael Elgin vs. Juice Robinson
  • Satoshi Kojima vs. EVIL

August 13th -- Sumo Hall (G1 Climax 27 Finals, 2 a.m. ET) (English Commentary)

  • Winner of the A Block vs. Winner of the B Block in the tournament finals